Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Yetişkinlerde Çölyak

Çölyak hastalığı günümüzde pek çok farklı isimle anılıyor. Metabolizmaya alınan glutenin ince bağırsakta emiliminin alınamaması sonucu oluışan çölyak, “gluten intöleransı” veya “gluten  duyarlılığı” olarak da adlandırılabiliyor. Çölyak, tıp bilimiyle diyet ve gastronominin yollarının kesşitiği noktalardan bir tanesi. Ölümcül bir rahatsızlık olmasa da çölyak bugün özellikle çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olabiliyor. Yetişkinlerdeyse çölyak çok daha yaygın ve belirtiler kendilerini daha baskın olarak gösteriyor. Yapılan son araştırmalar, ülkemizde 700.00 – 1.000.000 kişinin çölyak hastası olduğunu gösteriyor. Bu da ülkemizde görülen nadir hastalıklardan birisi oln çölyak hastalığını oldukça önemli bir konu haline getiriyor. Özellikle yetişkinlerde semptomlarına rastlanılan çölyak rahatsızlığının belirtileri nelerdir? İşte yetişkinlerde çölyak hastalığı ve yetişkinlerde çölyak hastalığının belirtileri. 

Türkiye’de Çölyak

Glutensiz Fındıklı Kurabiye

Glutensiz Fındıklı Kurabiye, Glutensiz Kahveli Kurabiye Ve Glutensiz Kakaolu Kurabiye Çeşitlerimizi Deneyin

Yetişkinlerde çölyak hastalığı belirtileri konusuna geçmeden önce rahatsızlığın nedenlerine kısaca bir değinmekte fayda var. Çölyak hastalığının nedenleri karbonhidratlı besinlerin tüketilmesinden sıklıkla tüketilmeye başlandığı endüstri devriminden daha geriye; insanoğlunun tarım yapmaya başlamasına dayanıyor. Ancak yine son günlerdeki araştırmalar özellikle ülkemizde çölyak hastalığı gibi nadir hastalıkların temelinde akraba evililikleri olduğunu ortaya koyuyor.

Çölyak, gluten duyarlılığı veya gluten alerjisi rahatsızlığının bir diğer baskın nedeni de ülkemizin doğal bir tahıl ambarı olması. Ülkemizde yetiştirilen ve bir çölyak hastasının kesinlikle tüketmemesi gereken buğday, arpa, çavdar gibi tahılların yüksek oranda üretilmesi, rahatsızlığın daha yaygın olmasına neden oluyor. Bu da ünlü İslam filozofu İbn-i Haldun’un “Coğrafya Kaderdir” sözünü bir kez daha akıllara getiriyor. Son yıllarda çölyak, gluten duyarlısı, gluten intöleransı veya gluten alerjisi olan herkes tarafından sık sık dile getirilse de çölyak hastalığı yeteri kadar yakından tanınmıyor. Yine de son yıllarda “gıda intöleransı”, “sağlıklı beslenme” gibi konuların daha sık dile getirilmesi sağlıklı bireylerin de glutensiz diyetleri uygulamalarına neden oluyor.

Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Buğday Gluteni Çölyak Hastaları İçin Son Derece Riskli Bir Maddedir.

Çivi Yemek Mi? Buğday Ekmeği Mi: Çölyak Hastaları İçin İkisi De Aynı

Glutenin vücutta emiliminin yapılamıyor oluşu hazımsızlık, iştahsızlık, gaz şikayetleri, karın ağrısı, şişkinlik, sindirim bozuklukları ve halsizlik gibi metabolizma rahatsızlıklarının yetişkinlerde görülmesine neden oluyor. Ancak çölyak rahatsızlığının olumsuz etkileri bununla da sınırlı kalmıyor. Sinirlilik, halsizlik, sinirlilik, aşırı uyku, uykusuzluk gibi psikolojiye dayandırılan rahatsızlıkların da temelinde çölyak olduğu, bazı araştırmalarla saptanmış durumda.

Tüm bu belirtileri saptamamız için kendiniz üzerinde bir takım beslenme şekillerini denemelisiniz. Tıp dünyasında son araştırmalar sadece tahıl değil hemen her gıda maddesine ait çeşitli alerjilerin yaşam kalitesini birinci dereceden etkilediğini gösteriyor. Fit ve zinde görünmek veya daha sağlıklı bir yaşam için “gıda intölerans testi”, “kan grubuna göre diyet” veya ağırlıklı olarak protein tüketmenizi öneren Atkins Diyeti günümüzde hiç de yabancı olmadığımız çözümler. Son yıllarda gluten diyeti için de aynı şeyler söyleniyor. Üstelik sadece çölyak hastaları veya gluten alerjisi olanlar için değil, sağlıklı bireyler için de. Her kadar gluten diyeti uygulamak çölyak rahatsızlığını anlamanın en rahat yollarından birisi olsa da tıbbi testler hala çölyak olup olmadığınızı anlamanın en kesin ve rahat yolu.

 

Çölyak Genetiktir.

Çölyak Genetik Bir Bağışıklık Sistemi Rahatsızlığıdır

Çölyak Ölümcül Müdür?

Çölyak, ölümcül bir hastalık değil. Buna karşın çölyak rahatsızlığının ölüme neden olabildiği durumlar da yok değil. Özellikle yaşlılarda kemik erimesi ve hamilelerde düşüğe neden olabilen çölyak hastalığını ciddi kılan bir başka özelliğiyse hayat boyu devam ediyor olması. Gluten duyarlılığının tehdit olduğu yaş gruplarından bir diğeri de çocuklar. Gelişim bozukluğunun başlıca nedeninin çölyak olduğu biliniyor.

Çölyak Genetik Midir?

Ne yazık ki evet. Üstelik, genel nüfusun %30’unun çölyak geni taşıdığı ancak bu yüzde otuzluk dilim içerisinden sadece %5’inde rahatsızlığın kendisini gösterdiği de bir gerçek. Yetişkinlerde çölyak hastalığı belirtileri ve genetik arasındaki ilişki, tahmin ettiğinizden biraz daha derin. Bunu bir başka içeriğimizde tüm detaylarıyla ele alacağız. Bugün, tıp camiasındaki pek çok ünlü isim çöyak hastalığının bir bağışıklık sistemi sorunu olduğunda hemfikir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir