Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak Tedavisi

Çölyak Nedir?

Çölyak, bazı metabolizmaların çavdar, buğday, arpa ve yulafda bulunan glutene karşı gösterdikleri reaksiyondan dolayı meydana gelen bir sindirim sistemi sorunudur. Bugün glüten alerjisi olarak da bilinen rahatsızlığın bilinen sadece tek bir tedavi yöntemi vardır: ömür boyu glütensiz gıdalarla beslenmek. Buna ek olarak çölyak rahatsızlığından şikayetçi olan kişilerin yazımızın başında bahsettiğimiz dört tahıldan bir veya daha fazlasını içeren yiyeceklerden, katkı maddelerinden, kıvam arttırıcı ve raf ömrü uzatan kimyasal ve yapıştırıcılardan kesinlikle uzak durması gerekir. Çölyak rahatsızlığının ne olup olmadığı daha net anlaşılınca çölyak tedavisi konsunda daha bilinçli bir tavır sergilenebiliyor.

Çöyak Hastaları Ne Yemeli?

Glutensiz Yaşam Çölyak Tedavisi İçin İlk Adım

Çölyak Tedavisi İçin İlk Adım Glutensiz Bir Beslenme Şeklini Benimsemek

Günümüzde hemen hemen her gıda maddesinin içeriğinde çavdar, buğday, arpa ve yulafın bulunuyor olması “çölyak hastaları bu gıdaların yerine ne yemeli?” sorusunu akıllara getirmektedir. Yulaf, çavdar, buğday ve arpadan kesinlikle ama kesinlikle uzak durması gereken çölyak hastaları bunların yerine pirinç, mercimek, mısır, patates, nohut, fasülye gibi glüten içermeyen baklagilleri tercih etmelidirler. Yine nişasta, kestane unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu ve tapyoka nişastası çölyak hastalarının güvenle tüketebilecekleri glütensiz gıdalar arasında yer almaktadırlar.

Özellikle çölyak hastaları için üretilmiş ve glüten içermeyen olan kestane unu, nişasta, soya unu, üzüm çekirdeği unu veya tapyoka nişastası gibi gıda maddeleri üretilirken kullanılan değirmenlerde daha önce kesinlikle çavdar, buğday, yulaf veya arpa öğütülmemiş olmalıdır. Bir çölyak hastası buğday, arpa, çavdar, yulaf içeren bir gıda tükettiğinde ince bağırsakta bulunan Villuslar (ince bağırsaktaki sindirilmiş besinleri kana karıştırmakla görevlidirler) zarar görebilir ve iyileşip eski işlevlerini kazanmaları en az 3 veya 6 ayı bulabilir.

 

Glutensiz Kurabiye Çeşitleri Glutensizada.com'da

Glutensiz Kurabiye Çeşitlerimizi Deneyin

Günlük yaşamda çölyak hastalarının karşılaştığı en önemli sorunlardan bir tanesi de beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğidir. Kırmızı et, balık, yumurta, meyve, sebze, süt ve süt ürünleri doğal olarak glüten içermeseler de üretim ortamları, çeşitli nedenlerle kullanılan katkı maddeleri nedeniyle çölyak hastaları için risklidir. Bu yüzden bir çölyak hastaları özellikle market alışverişlerinde seçecekleri ürünlerin üzerinde “glütensiz” ifadesini aramalıdırlar.

Özellikle son yıllarda ülkemizde de çölyak hastalarının tüketmesi için uygun gıda maddeleri üretimi konusu daha önemli bir hale gelmiştir. Buna karşın özellikle soslar, cipsler,hazır çorbalar, poşet çaylar, köfte veya pane harcı gibi ambalajlı ürünlerde yüksek miktarda glüten bulunmaktadır. Unutmayın “çölyak hastaları neler yemeli?” sorusu son derece önemlidir. Glüten içeren yiyeceklerden çok azı bile bir çölyak hastası tarafından tüketildiğinde çeşitli şikayetlere neden olabilirler.

Çölyak İçin Alternatif Tedavi

Akapunktur Alternatif Tedavi Yöntemlerinin Başında Geliyor

Özellikle Türkiye gibi buğday üretiminin yüksek olduğu bir ülkede glütensiz beslenmek zorunda kalmak son derece zordur. Çölyak hastası olmak, beslenme şeklinizi tamamen değiştirmeniz ve özel bir diyet uygulamanız anlamına gelir. Ancak bir çölyak hastasının uzun süre diyet yapması zamanla “diyet yorgunluğu” adı verilen sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Çölyak hastalarının sürekli diyet yapmaları ve glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda kalmaları hastaları alternatif tedavilere yönlendirmektedir. Bu durumdan fayda sağlamak isteyen kişiler genellikle “biorezonans” gibi alternatif yöntemlere başvurmaktadırlar. Ne yazık ki çölyak hastalığı için glütensiz diyet dışında tercih edebileceğiniz bir tedavi yöntemi yok. Yine de özellikle 2016’dan bu yana alternatif tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Alternatif çölyak tedavi yöntemleri konusundaki araştırmalar umut vericidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir