Gıda Alerjisi Ve Çölyak

Gıda Alerjisi Ve Çölyak

Çölyak, buğday ununun suyla temasıyla ortaya çıkan bir tür proteindir. Bu proteinin bazı metabolizmalarda sindirilemiyor olması çölyak hastalığına neden olur. Bugün sizlerle özellikle son yıllarda sık sık karşımıza çıkan gıda alerjisi ile çölyak arasında nasıl bir ilişki olduğuna değinmekle birlikte aynı zamanda çölyak dışı gluten duyarlılığı, buğday alerjisi gibi çeşitli konulara değinerek sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Gıda alerjisi ve çölyak arasında nasıl bir ilişki var? Çölyak ve gluten alerjisi aynı şey mi? Belli gıdalara alerjiniz olduğunu nasıl anlarsınız? Sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan başlayalım.

Çölyak Dışı Gluten Duyarlılığı Nedir?

Özellikle Yurt Dışında Çölyak Hastaları Dernekleri Oldukça Yaygın

Glutenin yapısından ve işlevinden söz ettik. Bu doğal protein, buğday unundan üretilen hamura yapışkanlık özelliğini veren maddedir. Eğer glutenin nasıl bir madde olduğunu merak ediyorsanız glutensiz kurabiye, glutensiz bisküvi veya ekmeğe dokunmayı deneyin. Bu tip ürünler elinizde buğday unundan üretilen mamüllere göre çok daha hızlı bir şekilde dağılacaktır. Aslına bakarsanız, glutensiz gıdaların buğday gluteni içeren ürünlere göre tek negatif yanı budur.

 

 

 

Glutensiz Beslenmek Zorundaysanız, Yalnız Değilsiniz… Glutensiz ADA Lezzetli Menüsüyle Sizleri Bekliyor

Çölyak, glutenin sindirilememesi sonucu çeşitli semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Çölyak ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Bunun nedeni çölyakın direkt olarak oto – immün sistemini (bakterilere karşı bir tür bağışıklık sistemi) hedef almasıdır.Ancak günümüzde pek çok insan çölyak belirtilerine

benzeyen ancak onun kadar şiddetli olmayan semptomları yaşıyorlar.

Bu noktada da non-çölyak gluten alerjisi ve çölyak arasındaki fark ortaya çıkıyor.  Her buğday alerjisi çölyak olarak sayılabilir mi? Çölyak dışı gluten duyarlılığı nedir? Belirtileri nelerdir? Soruları cevaplamadan önce tüm bu metabolik – sindirim sistemi rahatsızlıklarının ayrı ayrı birer sorun olduğunu belirtelim. Çölyak, Çölyak Dışı Gluten Duyarlılığı, Buğday Alerjisi… Bu terimlerin hepsi benzer olmakla beraber birbirlerinden farklı rahatsızlıkları temsil ederler.

Çölyak dışı gluten duyarlılığı, pek çok kaynakta NCGS (Non – Celliac Gluten Sensivity), Non – Çölyak Gluten Duyarlılığı (Çölyak Olmayan Gluten Duyarlılığı) olarak isimlendiriliyor. Bu rahatsızlık çölyak olmamakla birlikte yine de gluten içeren gıdalara karşı sindirim sisteminizin hassas olduğunu gösteriyor.

Çölyak Terimleri

Çölyak Ve Reflü Arasında Sıkı Bir İlişki Olduğu Biliniyor.

Eğer çölyak, non-çölyak gluten duyarlılığı ve buğday gluteni alerjisi konusunda meraklıysanız ve  internette çok daha detaylı bir arştırma yapmak isterseniz çölyak hastalığının “CD” (Celliac Disease), non-çölyak gluten duyarlılığının “NCGS” ve buğday gluteni alerjisinin “WA” (Wheat Allergy) olarak isimlendirildiğini belirtelim. Özellikle son yıllarda çölyakla ilişkilendirilen reflünün ise “GERD” (Gastro-Esophageal Reflux), glutensiz gıdalardan oluşan diyet ise “GFD” (Gluten-Free Diet) olarak anıldığını söyleyelim. Çölyak ve reflü ilişkisine ise bir başka içeriğimizde detaylı olarak değineceğiz.

 

 

Çölyak Ve Non-Çölyak Gluten Duyarlılığı Farkları

Gıda Alerjisi Ciddi Bir Sorun Olabilir. Özellikle Yer Fıstığı Alerjisi Oldukça Yaygın Bir Gıda Alerjisidir.

Non-Çölyak Gluten Duyarlılığı veya diğer adıyla NCGS, çölyakla benzer belirtilerle insanların hayat kalitesini düşürüyor. Bu noktada çölyak belirtileri nelerdir bir bakalım. Çölyak vücuda gluten alınması sonucunda meydana gelen metabolik sorunlardı.

Bu sorunlar arasında halsizlik, yorgunluk, şişkinlik, reflü, demir eksikliği gibi sorunlara yol açıyordu. Söz konusu çocuklar olduğunda çölyak gelişim bozukluğu olarak kendisini gösteriyor. Non-Çölyak Gluten Duyarlılığı bulunan kişiler de buğday gluteni içeren gıdalar tükettiklerinde çölyak belirtilerine benzer belirtiler yaşıyorlar. Ancak çölyak ve non-çölyak gluten duyarlılığı arasında ince bir çizgi var.

 

 

Non-Çölyak Gluten Duyarlılığı, Çok Daha Yaygındır.

Çölyak hastalığının vücudunuza verdiği hasar sıradan bir gıda alerjisinden daha fazla. Bunun nedeni çölyak hastalarında gluteni sindiremeyen ince bağırsağın yaralanması riski var. Eğer çölyaktan şikayet ediyorsanız ve gerekli önlemleri almıyorsanız ince bağırsaktaki yaranın ülser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olması da oldukça muhtemel.

Buna karşın non-çölyak gluten duyarlılığı taşıyan kişilerde bu tip ciddi bir tıbbi sorundan söz edilemez. NCGS taşıyan insanlar buğday gluteninin ince bağırsakta yaralanma veya ülser meydana getirme riskiyle karşı karşıya değiller. Ancak yine de gluten alerjisinin yaşam kalitenizi önemli ölçüde – negatif yönde etkilendiğini söyleyebiliriz. Peki hepsi bu mu?

 

Seçkin Marketlerin Diyet – Diyabet Ürünler Reyonunda Glutensiz Ada Ürünlerini Bulabilirsiniz.

Çölyak veya non-çölyak gluten duyarlılığı taşımıyor olsanız da  çeşitli gıdalara karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. Gıda alerjisi bazı özel durumlar dışında çok büyük bir sağlık sorunu değildir. Genellikle çeşitli gıdalara karşı gösterilen alerjik reaksiyon yaşam kalitesini tıpkı non-çölyak gluten duyarlılığı gibi olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz etki, özellikle hareketli yaşam tarzını benimsemiş ve kilo kaybetmek isteyen insanları önemli ölçüde etkiliyor.

Yine de gıda alerjisi hafife alınacak bir sindirim sistemi sorunu değil. Peki hangi durumlarda gıda alerjisi sizler için sorun? Bu sorunun cevabı daha çok vücudunuzun verdiği alerjik reaksiyonun şiddetiyle doğru orantılı. Yani vücudunuzun bir gıdaya olan alerjik hassasiyeti yüksekse sadece kendinizi halsiz hissetmekle kalmaz aynı zamanda solunum yollarınızın daralması vb. gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çölyak Veya Gıda Alerjisi Bulunduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Çölyak, tipik bir gıda alerjisi veya gluten alerjisinden çok daha ciddi bir sağlık sorunudur. Bu yüzden sizde çölyak bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız çölyak testi yaptırmalı ve bir doktora görünmelisiniz. Çölyak rahatsızlığının sizde meydana getirdiği hafif rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz -halsizlik, çeşitli psikolojik sorunlar, reflü, kas gerilmeleri, deri döküntüleri gibi- non-çölyak gluten duyarlılığı taşımanız kuvvetle muhtemeldir. Yapılan son araştırmalar nüfusumuzda %1 – %1,5 oranında çölyak hastası bulunduğunu göstetiyor.

Buna karşın gluten duyarlılığı, gluten alerjisi veya non-çölyak gluten duyarlılığı taşıyanlar nüfusumuzun %23’ünü teşkil ediyor. Bu da her yüz kişiden yirmisine yakınında non-çölyak gluten duyarlılığı olduğunu gösteriyor. Burada kendi kendimize bir soru soralım; non-çölyak gluten duyarlılığı tedbir alınmadığı takdirde çölyak hastalığına dönüşebilir mi? Non-çölyak gluten duyarlılığı taşıyan kişiler çölyak olmas riskiyle karşı karşıyalar mı?

Non-Çölyak Gluten Duyarlılığı Çölyak Hastalığına Neden Olur Mu?

NCGS Veya Gluten Alerjisi İçin Glutensiz Bir Dİyet Programına İhtiyacınız Var.

Bu sorunun cevabı çölyak hastalığının nedeninin tam olarak ne olduğunda yatıyor. Önceki içeriklerimizde çölyak hastalığına neden olan sebeplerden söz etmiştik. Buğday gluteni içeren gıdalar tüketmek sizi çölyak yapmaktan çok çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Oto-immün (Yani vücudunuzun zararlı bakterilere ve mikroorganizmalara karşı savunma mekanizması) sistemini sekteye uğratan çölyak hastalığının sebebi daha çok genetik. Bu yüzden non-çölyak gluten duyarlılığı veya sadece buğday alerjisi bulunanların çölyak olma riskleri az.

 

Çölyak / Non-Çölyak Veya Gluten Alerjisi Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Eğer buğday gluteni (Bu arada “gluten” kelimesinin İngilizce “glue” yani “yapıştırıcı kelimesinden geldiğini de tekrar belirtelim) alerjiniz olup olmadığından şüpheleniyorsanız öğünlerinize glutensiz gıdalar ekleyerek küçük denemeler yapabilirsiniz. Elbette York Testi, Gıda Alerjisi Testi gibi tıbbi ve diyetlerde başvurulan testleri de yaptırmanız mümkün. Ancak şikayetleriniz çölyak hastalığını işaret etmiyorsa, kilonuzdan şikayetçi değilseniz bu tip bir deneme – yanılma yöntemiyle non-çölyak gluten duyarlılığı veya gluten alerjisi olmadığınızı kendiniz de anlayabilirsiniz.

Tüm bunlar bir yana, çölyak veya gluten duyarlılığı taşımayan insanların da glutensiz gıdalar tükettiklerinde daha enerjik oldukları bilinen bir gerçek. Glutenin yapışkan bir madde olması onu tükettiğinizde mide çeperlerinize yapışması demek. Bu durumda mideniz mide çeperine yapışan gluteni sindirmek için mideniz olanca gücüyle çalışacaktır. Midenizin besinleri sindirmek için çalışan bir tür kas olduğunu unutmayın. Gluteni sindirmeye çalışan mide, vücudunuzun ürettiği enerjinin büyük bir kısmını gluteni sindirmek için kullanacak ve sizi yoracaktır.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir