Tanı yöntemleri nedir?

Çölyak Tanısı Nasıl Konur?

Şişkinlik Önemli Bir Çölyak Belirtisi

Şişkinlik, Çölyak Hastalığı Belirtilerinin Başında Geliyor.

Çölyak tanısı ilk olarak şüphelenmekle başlar. Çölyak belirtileri her ne kadar bebek, çocuk ve yetişkinlerde farklılıklar gösterseler de genel olarak çölyak belirtilerinin benzerlik gösterdiği söylenebilir. Çölyak tanısı konmadan önce çeşitli belirtiler kendisini göstermektedir. Bunlardan ilki, çölyak tanısı konacak kişide demir eksikliği (anemi) bulunuyor olmasıdır. Buna ek olarak osteopoz (kemik erimesi), çeşitli gıda alerjileri kişinin çölyak olma riskini arttırır. Bu belirtilere ek olarak özellikle çocuklarda görülen vitamin eksiklikleri ve gelişim bozuklukları çocuk veya genç bireye çölyak tanısı konulmasına neden olur.

Çölyak belirtilerinin ortaya çıkması klinik şüpheyi doğurur. Bunu ise özel kan testleri izler. Yapılan kan testlerinin sonucu pozitif veya negatif çıkabilir. Her durumda eğer çölyak şüphesi devam ediyorsa gastroentroloji uzmanına başvurulur. Bireye yapılan klinik testlerin hemen hepsi “çölyak hastalığı testi” olarak isimlendirilebilir. Çölyak için özel kan testi, alerji testleri, gıda intöleransı testi, troid testi, kemik dansite testi, kemik metabolizma testive son olarak ince bağırsak için yapılan endoskopi, çölyak hastalığının saptanmasının en kesin yoludur.

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Glutensiz Diyet Sağlıklı Bireyler Tarafından Da Tercih Ediliyor.

Sadece Gluten Duyarlılığı Veya Çölyak Olanlar Değil Sağlıklı Bireyler İçin De Gluten Hayat Kalitesini Düşüren Bir Unsur.

Çölyak hastalığı için özel kan testlerine ek olarak kemik dansite testi, kemik metabolizma testi gibi çeşitli testler yapılır. İçinizden çölyak tanısı ile kemik yoğunluğu arasında nasıl bir bağlantı var diye geçiriyor olabilirsiniz.

Çavdar, yulaf, buğday ve arpa gibi tahıllar un haline getirildikten sonra suyla temas ederlerse gluten ortaya çıkar. Gluten aynı zamanda hamurlara yapışkanlık özelliği veren maddenin kendisidir. Çölyak tanısı konulmuş olan kişilerin ince bağırsakları gluten adı verilen proteini sindirmekte – işlemekte zorlanır. Bunun sonucunda ince bağırsaktaki boğumlu yapılar düzleşme eğilimi gösterirler. Çölyak hastasında şişkinlik ve hazımsızlık meydana gelir. Bu durum ince bağırsağın gıdalardan aldığı vitamin, kalsiyum ve minerallerin azalmasına neden olur. Mineral ve vitamin azlığı ilk olarak kemikleri etkilediği için, kemik yoğunluğu düşük olan kişilerin çölyak olduğu ihtimali artar.

Çocuklara çölyak tanısı koymak çok daha kolaydır. İnce bağırsaktaki işlev bozuklukları, çocuğun yeterince vitamin veya mineral elde edememesine neden olur. Aynı durum yetişkin ve çocuklarda görülen anemi (demir eksikliği) için de geçerlidir.

Çölyak Hastalığı Testi

Glutensiz Ürünlerimiz Sizleri Bekliyor

Hayal Mi Gerçek Mi: Glutensiz Tel Kadayıf Tatlı – Tuzlu Atıştırmalık, Pizza Ve Ravyoli

Çölyak tanısı için özel kan testlerinin uygulandığından söz etmiştik. Bu özel kan testleri “Anti – Endomisium” (EMA) veya “Anti – Doku Transglutaminaz” (tTG) olarak da bilinirler. Test sonuçlarının %95 oranında pozitif çıkması demek, çölyak tanısı konulması için yeterlidir. Ancak kesin olarak çölyak tanısı ancak ince bağırsak biyopsisi ile mümkündür. Biyopsi ile ince bağırsaktaki villus yapılarının sağlam olup olmadığına bakılır ve bunun sonucunda kişinin çölyak olup olmadığı anlaşılır.

Çölyak İçin Ön Tanı Testi

Gluten Ölümcül Değil

Glutenin Olumsuz Etkileri Arasında Ölüm Yok. Ancak Gelişim Bozukluğu, Reflü Ve Psikolojik Rahatsızlıkların Temelinde Gluten Önemli Bir Unsur

Her ne kadar çölyak kesin olarak ancak ince bağırsak biyopsisi ile saptanabiliyor olsa da çeşitli semptomlar ve testler hastalığın önceden bilinmesini sağlayabilir. Buna ek olarak geliştirilen ön tanı testleri sayesinde kanınızdan birkaç damla kan alınıp uygulanan bir tür alerji testi sonrasında da çölyak olup olmadığınız ortaya çıkabilir. Yaşam kalitenizi arttırmanız için çölyak belirtilerine tanık olduğunuzda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Peki sizde çölyak olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Bugün tıp literatüründe nedeni tam olarak ortaya konamamış olan kronik yorgunluk, depresyon, sinirlilik, aşırı uyku veya uykusuzluk gibi rahatsızlıkların temelinde çölyak ve gluten duyarlılığının olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız hemen alanında uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Gerekli testleri yapmak bir çölyak tanısı için gereklidir. Ancak gluten duyarlılığı çölyak rahatsızlığına nazaran belirtileri daha hafif olan bir sorundur. Bu noktada kendiniz veya çocuğunuz üzerinde çeşitli beslenme düzenlerini deneyerek sizde veya çocuklarınızda gluten duyarlılığı bulunup bulunmadığını anlayabilirsiniz.

 

 

 

2 Comments

 • M. Rafee Sadiqi

  Dear Sir/ Madam,

  I have high cholesterol and i was wondering the oil used in Glutensiz ADA is it from Olive or sesame i mean to say is contain the unsaturated fat ?
  is it healthy for high cholesterol patient or not ?

  kindly advise

  Many thanks and best regard

  • Beril Tuzcu

   Hi,

   Thanks for your comment. We’re using unsaturated fat in our products. Meanwhile don’t forget some facts abour oils. If you have celiac you can eat olive oil, sesame oil, butter, nut oil and more. But you must pay attention to product packages.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir