Çölyak Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Çölyak Tarihi

Glutensiz Cevizli Baklava Glutensiz Ada'da

Glutensiz Ürün Yelpazemize Şimdi Glutensiz Cevizli Baklava Da Eklendi.

Çölyak, günümüz insanının şikayet ettiği en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi. Önceki içeriklerimizde çölyak nasıl ortaya çıktı? sorusunun cevabını bulmaya çalışmıştık. Çölyak aslında insan bağışıklık ve sindirim sisteminin aşırı buğday gluteni tüketilmesine verdiği bir tepki. Bugün aşırı şeker tüketimine insan metabolizması diyabet ve obezite olarak cevap veriyor.

Aynı şekilde sigaranın içinde bulunan zehirli kimyasallar insanların vücutlarını kanser hastalığına doğru adım adım götürüyor. Özetle beslenme ve tüketim alışkanlıklarımız vücudumuzu birinci derecede etkiliyor. Çölyak bunun sonuçlarından bir tanesi. Peki çölyak ilk olarak ne zaman ortaya çıktı?

 

Tarıma Geçiş Ve İlk Çölyak Tanısı

Tarım Toplumu Gluten Duyarlılığı İçin De Başlangıç Oldu.

Tarım Toplumuna Geçiş, Yüksek Miktarda Buğday Glutenine Maruz Kalmamıza Neden Oldu.

Çölyak hastalığı ilk olarak insanoğlunun tarıma geçmesiyle ortaya çıktı. Yetiştirilen buğdaydaki gluten, insan metabolizmasının yabancı olduğu bir kompleks protein. Bu da insanlardaki sindirim sistemlerinin bu proteini sindirmesini son derece güç bir hale getiriyor.

Çölyak hastalarının yakındıkları tüm şikayetler; şişkinlik, kas kasılmaları, kabızlık ve benzeri sorunlar buğday gluteninin iyi sindirilememesinden kaynaklanıyor. Tarihte  ilk çölyak hastalığının M.S. 200 Tarihinde ortaya çıktığı belirtiliyor. Tarih, çölyak konusundaki bilgilerimizi doğrular nitelikte. Ancak yazılı kayıtlara geçmiş ilk çölyak hastalığı teşhisi 1888 Yılında Samuel Gee Tarafından konulmuştur.  Samuel Gee’nin ortaya koyduğu diyet, pek çok hastanın gün içerisinde daha rahat etmesini sağlamıştır.

Çölyak ile ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam etti. 1950 Yılında Wim Dicke, öğünlerden yulaf, buğday, çavdarın çıkarılması takdirde vücuttaki ödemin atıldığını ve vücudun daha rahat ettiğini yaptığı çalışmalarla ortaya koymuştur. Daha sonra çölyak üzerine pek çok tıbbi araştırma yapıldı. Yapılan araştırmalar çölyakla ince bağırsak ülseri ve deri döküntüleri arasındaki ilişkileri ortaya koyması açısından son derece önemliydi. İlk çölyak derneği, 1968 Yılında İngiltere’de kuruldu. 1968’den günümüze kadar pek çok çölyak derneği – çölyak vakfı gluten duyarlılığı olan insanlara yardımcı olmakta ve onları beslenme şekilleri konusunda bilgilendirmektedir.

Neden M.S. 100 – 200?

Samuel Gee

İlk Çölyak Tanısı 1888’de Samuel Gee Tarafından Konuldu.

Bunun temel nedeni insan topluluklarının ilk defa yoğun bir şekilde buğday glutenine maruz kalmasıdır. Aklınıza o zaman ilk tarım yapan uygarlıklarda neden çölyak yok sorusu gelebilir. Bunun nedeni yoğun derecede buğday glutenine maruz kalmanın genetik bir mutasyona neden olması. Yani insanlık tarımla tanıştıktan uzun zaman sonra da buğday, arpa ve çavdar tüketiyorlardı. Bu insanlardan bazılarının vücudu buğday glutenini sindirebilecek şekilde evrildi. Ancak bazı bünyeler için bu genetik değişiklik kendisini göstermedi. Bunun sonucunda kimimizin sindirim sistemi buğday glutenine reaksiyon göstermeye başladı.

Çölyak neden milattan sonra 1. ve 2. yüzyıllarda ortaya çıktı? Bu tarihler insanların göçebelikten yerleşik hayata geçişin ve toplumlararası ticaretin zirve yaptığı zamanlardı. Bu da kavim ve milletlerin buğday glutenini fazlaca tükettikleri anlamına geliyor. Çölyak ve gluten duyarlılığı bulunan insanların torunları, onların torunları da ilerleyen yüzyıllarda çölyak geni taşıyıcısı oldular ve günümüze kadar geldiler. Bu durum aynı zamanda “çölyak genetik mi?” sorusunun da cevabı niteğindedir. Evet, çölyak genetiktir ve nesilden nesile geçebilir.

 

 

Çölyak Gelecekte Ortadan Kalkabilir Mi?

Glutensiz Buğday Gelecekte Çölyak İçin Çare Olabilir.

Çölyak Gelecekte Son Bulabilir…

Gerçekleşmesi güç bir ihtimal olsa da bu mümkün. Gerçekleşmesi güç çünkü gluten duyarlılığı olan insanların metabolizmalarının buğday glutenine alışması yüzyıllar alabilir. Ancak gelişen tıp ve genetik ileride glutensiz buğdayın yetişmesine neden olabilir. Aynı şekilde çölyak veya gluten duyarlılığı olan insanlara gen tedavisi uygulanarak bu rahatsızlık ortadan tamamen kalkabilir. Bugün için ilaç tedavileri çölyak ve gluten duyarlılığı (Gluten İntöleransı – Gluten Alerisi) rahatsızlığının ancak semptomlarını ortadan kaldırıyor. Yani hastalığın kesin bir tedavisi yok. İzlenecek en iyi yol, gluten testi yaptırmak ve glutenden uzak durmak.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir