Çölyak Hastaları Ne Yemeli: Çölyak Diyeti

Çölyak Diyetinin Ana Hatları

Çölyak hayat kalitesini birinci dereceden etkileyen önemli bir başıklık sistemi sorunu. Çölyak bir tür gluten intöleransı – gluten duyarlılığı olarak görülür. Ancak temelinde metabolizmanın gluten adı verilen kompleks proteini sindirememesi yatmaktadır. Bu da bir çölyak hastasının içinde buğday, arpa, çavdar bulunan her türlü gıdadan uzak durması anlamına geliyor. Günümüzde glutensiz diyet (Çölyak diyeti) aynı zamanda çölyak veya gluten duyarlılığı olan kişilerce değil fit ve sağlıklı olmak isteyen pek çok birey tarafından uygulanıyor. Elbette çölyak veya gluten duyarlılığı bulunmayanlar bunu daha çok kilo vermek amacıyla yapıyorlar. Peki çölyak hastalığının hayat standartlarını düşürdüğü çölyak hastaları veya gluten duyarlılığı olanlar nasıl beslenmeli? İşte tüm yönleriyle çölyak diyeti.

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Çölyak hastalarının diyeti günümüzde popüler olan çeşitli diyetlere benziyor. Bunlar arasında Atkins Diyeti / Mağara Adamı Diyeti gibi düşük karbonhidrat ve kaliteli yağ tüketmenizi gerektiren diyetler var. Ancak bu diyetlerde gluten içeren ekmek veya hamur işleri az da olsa kendisine yer bulabiliyor. Örneğin  Amerikalı Doktor Robert Atkins’in ortaya attığı “Atkins Diyeti”, kilo vermek isteyenler için haftalık diyet listesi yayınlıyor. Atkins Diyeti her ne kadar ağırlıklı olarak kaliteli yağ (Omega 3, Et Yağı, Tereyağı) tüketilmesini önerse de günde 20 gramın altında karbonhidrat tüketebilmeniz anlamına geliyor. Bu da günde bir dilim beyaz ekmek yiyebileceğiniz anlamına geliyor. Elbette bu, çölyak veya gluten duyarlılığı bulunmayanlar için geçerli.

Glutensiz Ekmek Çeşitlerimizi Deneyin

Çölyak Veya Gluten Duyarlılığı Olanlar İçin Ekmek Seçeneklerimizi Deneyin

Bir dilim ekmek, bir çölyak hastasının bir veya iki gününü olumsuz yönde etkileyebilir. Her ne kadar 1 dilim beyaz ekmek sadece 65 kalori olsa da ekmeğin üretildiği unun içindeki gluten şişkinlikten halsizliğe, kansızlıktan kabızlığa kadar metabolizmanızı pek çok alanda etkileyebilir. Ancak üzülmeyin. Atkins veya Mağara Adamı Diyeti gibi talep gören diyetlerde glutensiz ürün tüketerek başarı sağlayabiliriz. Diğer diyetlerin aksine bu iki diyet üzerinde durmamızın nedeni bu iki diyetin de genellikle protein tabanlı bir beslenme şekli öngörmesi. Bu da kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt, keçi sütü, mercimek, kuru yemiş, meyve ve sebze tüketebilen çölyak hastaları için nispeten rahat bir diyet olmalarını sağlıyor.

Çölyak Diyeti Nelerden Oluşuyor?

Çok basit: gluten içermeyen hemen her gıdadan. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; kırmızı et, beyaz et, balık, kuru yemiş, mercimek, sebzeler, glutensiz gıdalar, meyveler, keçi sütü veya diğer süt ürünleri giriyor. Ancak gluten son derece sinsi bir protein. Gluteni günümüzde bu denli tehlikeli kılan şeyse genellikle gıda endüstrisi oluyor. İçerisinde glutenli un barındıran baharat ve çeşniler, hazır çorbalar, hazır krem-şanti veya pudingler bu listenin dışında kalıyor. Dondurma, çölyak hastaları için oldukça ideal bir tatlı. Ancak günümüzde hazır dondurmaların pek çoğunda bisküvi – glutenli undan üretilmiş külah ve benzeri bileşenlerin olması dondurmanın da kötü bir üne sahip olmasını sağlıyor. Aynı şekilde eğer balık tüketecekseniz belki de balığınızı unla değil, mısır unuyla kaplamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Glutensiz Pizza Sizleri Bekliyor

Glutensiz Pizza: İlle De Pizza İsteyenler İçin Glutensiz Ada’dan…

Yumurta, çölyak diyeti için vazgeçilmez. Genellikle çölyak veya gluten duyarlılığı olmayanlara da diyetlerde önerilen yumurta, içerdiği protein ve vitaminler açısından özellikle kahvaltıların bir numarası. Eğer çölyak diyeti uyguluyorsanız hamur işlerine ek olarak tahıl ve mısır gevreklerini de listenizden çıkarmalısınız. Aynı şekilde bira (Bira, Antik Sümer Medeniyetinde içilebilir ekmek olarak anılıyordu) ve unlu gıdalar kahvaltı sofrasından kalkmalı.

Öğle yemekleri için standart bir diyetteki tavsiyeleri dinlemek. Ancak una bulanıp hazırlanmış nugget, şnitzel gibi gıdalar da çölyak hastaları için riskli. Bunun yerine ara öğünler için glutensiz tuzlu atıştırmalıklar, glutensiz fındıklı kurabiye gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Akşam saatlerinde yatma saatinden en az 4 saat önce yemeyi kesmeyi de sağlığınız için ihmal etmeyin.

Glutensiz Evrenin Tartışmalı Aktörleri: Kola, Kakao, Kahve Ve Şeker

Çölyak Diyeti İle Paleo Diyeti De Birbirine Benzeyen Diyetlerden

Mağara Adamı Diyeti Olarak Da Bilinen Paleo Diyeti Düşük Karbonhidrat – Yüksek Protein Yemenizi Öneriyor. Çölyak Ve Gluten Duyarlılığı Bulunanlar İçin İdeal Bir Beslenme Şekli

Hiç şüphesiz “kola” ve “şeker” bir diyette bulunmaması gerekenlerin başında ilk sırada. Ancak çölyak diyeti uygulayanlar için bunların bir riski var mıdır? Cevap şaşırtıcı gelebilir ancak hayır. Severek tüketilen kola, mısır şekerinden imâl edildiği için çölyak hastaları veya gluten diyeti olanlar için risk değil. Ancak 1 bardak kolanın 20 adet küp şeker içerdiğini ve mısırdan elde edilen ve ambalajların üzerinde “fruktoz şurubu” olarak ifade edilen mısır şekerinin insanlar için son derece zararlı olduğunu da ekleyelim. Şeker ise çölyak veya gluten duyarlılığı olanlar için bir risk taşımasa da diyet uzmanları ve iç hastalıkları uzmanları şeker için “beyaz zehir” ifadesini kullanıyorlar. Yani bu şeker ve kola çölyak hastaları için özel bir risk taşımasa da sizi uzun vadede çok rahat hasta edebilirler.

 

 

 

Atkins Diyeti İle Çölyak Diyeti Birbirlerine Benziyor

Dr Atkins Diyeti Pek Çok Açıdan Çölyak Diyeti İle Benzerlikler Taşıyor

Kahve ve kakaonun sabıkasıysa nispeten temiz. Özellikle kahve, zindelik vermesi açısından özellikle diyet ve sporu birlikte sürdürenler için biçilmiş kaftan. Elbette yanında kurabiye, şeker veya süt tozu gibi eklemeler olmadan. Kakaonun da durumu kahveye oldukça benzer. Çünkü kakaonun işlenmiş hali olan çikolataya olan erişimimiz rahat olsa da üretim esnasında kullanılan gluten, çikolataları da çölyak hastaları için riskli hale getiriyor. Ancak bitter çikolata olarak da bilinen saf kakao oranı yüksek çikolatalar zararı şöyle dursun metabolizmanızı hızlandırır.

Özetle sizin için faydalıdır. Son yıllardaki araştırmalar özellikle kakao oranı yüksek çikolatanın kalp sağlığını korumak için ideal olduğunu belirtiyorlar. Çikolatanın yoğunlukla kakao yağından oluşan yapısı çikolatayı güvenli kılıyor. Elbette bu, özenle üretilmiş çikolatalar için geçerli. Günümüzde beyaz şeker yerine bitkisel tatlandırıcılar veya kahverengi işlenmemiş şeker kullanarak diyetinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Ancak vücudunuz için en sağlıklı şekerin meyvede bulunan “fruktoz şurubu” olduğunu unutmayın. Hatta fruktozun bile yüksek oranda alımı sağlığınızı tehdit edebilir.

Çocuklar İçin Çölyak Diyeti Önerileri

Çocuklar İçin Çölyak Diyeti Tavsiyelerimiz Burada

Çocuklar İçin Glutensiz Diyet Önerilerimizi İnceleyin

Çocukların özellikle şekerli gıdalara ne kadar düşkün olduğu bilinir. Bunun için glutensiz kurabiye seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde ayran ve glutensiz hamburger ekmeği ile hazırlanmış enfes bir menü, çocuklarınızın sıkıntı yaşamadan beslenmesini sağlayabilir. Yumurta, çocukların beslenmesinde de önemli bir yer taşıyor. Her öğün için glutensiz sandviç ekmeği ile hazırlanmış sandviçler ve doğal meyve suyu ile çocuklarınızın daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Meyve salataları, glutensiz malzemelerden yapılmış dondurmalar, saf çikolata ve bal ara öğünler için çocuğunuzun ihtiyacını duyduğu vitamin ve protein ihtiyacını karşılayabilir. Aynı şekilde sebzeler de öyle. Eğer çocuklarınızın sebzeyle arası kötüyse onları yumurtaya bulayarak kızartıp veya püre şeklinde sunmayı da deneyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir