Çölyak Diyeti : Hangi İçecekler Riskli?

Çölyak Hastaları Hangi İçecekleri İçebilirler?

Çölyak genellikle buğday gluteni ile ilişkilendirilir. Başta internet olmak üzere pek çok kaynakta çölyak diyeti başlığı altında çölyak hastalarının hangi gıdaları tüketebileceğinden sık sık söz edilir. Ancak çölyak hastalarının veya gluten duyarlılığı bulunan hastaların hangi içecekleri – meşrubatları tüketebileceklerinden yeterince söz edilmez. Her ne kadar ABD, İngiltere gibi ülkelerde çölyak hastaları için özel içecek listeleri oluşturulsa da ülkemizde çölyakla ilgili bilgiler genellikle azdır. Bugün pek çok kaynakta oldukça az söz edilen bir konudan bahsedeceğiz. Çölyak hastaları hangi içecekleri içebilirler?

Bira, Malt İçeceği Ve Kremalı Kahve Yasak Listesinde

Çölyak Hastalarına Bira Yasak

Bira, Çölyak Hastalarının Uzak Durması Gereken Ürünlerin Başında Geliyor.

Bira, arpa tahılından elde edilen bir alkollü içecek olduğundan bir gluten hastasının uzak durması gereken ilk içecek olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar özellikle yurt dışında glutensiz bira çeşitleri bulunuyor olsa da bira hala genellikle arpadan elde ediliyor. Bu durum, birayı bir çölyak hastası için son derece tehlikeli bir içecek haline getiriyor. Biranın Antik Sümer Uygarlığı Tarafından “içilebilir sıvı ekmek” olarak adlandırıldığını bir kez daha hatırlatalım. Sümerlerde kutsal bir içecek olarak görülen bira, medeniyet buğday yetiştirmeye başladıktan kısa bir zaman sonra tarih sahnesine çıkmış bir içecek.

Alkolden Uzak Durun!

glutensiz-icecek-listesi

Bira, alkol tüketmeyen bireyler için bir risk teşkil etmeyebilir. Ancak alkol kullanmayanları bekleyen esas sinsi tehlike malt içeceği olarak da bilinen meşrubatlar. Bu meşrubatlar da çeşitli tahılların mayalandırılması ile üretilirler. Her ne kadar alkol oranı çok az veya 0 olsa da malt içecekleri de çölyak hastaları ve gluten duyarlılığı bulunanlar için riskli içecekler arasında bulunuyor. Son yıllarda ülkemizdeki market raflarında daha sık görmeye başladığımız malt içeceğinin biraya uzanan bir yolun başlangıcı olduğunu savunanlar da hiç az değil.

Bugün pek çok alkollü içeceğin tahılların mayalandırılmasından elde edildiğini biliyoruz. Bira, viski, vodka ve diğer alkollü içecekler çölyak hastaları için riskli içecekler sınıfında değerlendirilebilir. Aynı şekilde çölyak veya gluten duyarlılığı olmayan biri de olsanız alkolün sağlığınız için son derece tehlikeli olduğunu kesinlikle unutmayın.

Kahve Ve Çay

Çölyak Diyetinde Kahveye İzin Var

Çölyaklılar Rahatlıkla Kahve İçebilirler.

Kahve sade tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırabilen bir içecek. Bu da özellikle diyet ve spor yapanların işine gelen bir özellik. Elbette bizim söz ettiğimiz kahve, içine krema veya benzeri ek malzemeler katılmamış bir kahve. Türk Kahvesi, Espresso ve benzeri ek malzemesiz kahveler hem metaoblizmayı hızlandırır hem de zindelik verir. Ancak kahvelerin içine katılan krema ve benzeri ürünlerde gluten bulunması da bu içeceği riskli hale getiriyor. Bu yüzden çölyak diyeti listenizde az şekerli veya kahverengi işlenmemiş şekerle tatlandırılmış kahve bulunabilir.

Süt Ve Süt Ürünleri

Süt Ürünleri De Risksiz İçecekler Arasında…

Süt, bir çölyak hastası için riskli mi? Özellikle çölyak hastalığı olan çocuklar için önemli olan bu sorunun cevabı hayır. Yani bir çölyak hastası veya gluten duyarlılığı olan birisi olarak sütü gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ancak burada gıda intöleransı (Gıda alerjisi) konusunda bir uyarıda bulunalım. Çölyak olun olmayın süt şekeri olarak da anılan laktoza alerjiniz olabilir. Bu yüzden süt ürünleri konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer hangi gıdaları daha iyi sindirebileceğinizi merak ediyorsanız Gıda İntöleransı Testi (York testi) yaptırabilirsiniz. Bu arada kan grubuna göre diyetle ilgili kaynaklarda kan grubu B olanların süt şekeri olan laktozu daha iyi sindirdikleri sık sık tekrar eder. Eğer süt şekeri olan laktozla aranız iyi değilse bugün pek çok markette laktozsuz süt bulabileceğinizi de ekleyelim.

Kola, Gazoz Ve Diğer Gazlı İçecekler

Glutensiz Lezzetlerimizi Gurme Restoranımızda Tadın

Gazlı içecekler yüksek oranda şeker içeriyor olmalarına karşın çölyak hastaları için risk teşkil etmiyor. Ancak bu tip gıdaların içerisinde mısır şekeri bulunur. İnsan metabolizması için son derece zararlı olan bu şeker çeşidi meşrubat kutularında “fruktoz şurubu” olarak geçer. Son yıllarda özellikle obezitenin artmasında kolanın ve diğer gazlı içeceklerin rolü olduğu biliniyor. Mısır şekeri kullanılarak üretilen kola, çölyak hastaları ve gluten duyarlılığı olanlar için riskli değil. Ancak kilosuna dikkat eden biriyseniz yine de dikkatli olmanızda fayda var.

Son olarak bir çölyak hastasının temelde buğday gluteni ile arasının bozuk olduğunu da ekleyelim. Kulağa garip gelse de kahverengi şeker ve işlenmiş beyaz şeker, çölyak hastaları ve gluten duyarlılığı bulunanlar tarafından tüketilebilir. Ancak şekerin günümüzde artan kanser ve diyabet gibi ciddi hastalıkların nedeni olduğunu da ekleyelim.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir